Oborotni zapisi za fizicheski litsa

Ние управляваме магазин, в който се записват продажбите с помощта на касови апарати. Много често клиентите искат да дават за закупени стоки в чуждестранна валута, винаги в евро. Допълнителен ли е регистърът в касата в друга валута?

В клуба от изкуството. 111 раздел 3а, точка 1 от Закона за ДДС, чрез водене на записи с помощта на касови апарати, данъкоплатците по ДДС са длъжни да създадат разпечатка на разписка или фактура от всички продажби и да направят разпечатан документ на клиента.

В § 10, ал. 1, точка 14 от регламента относно техническите условия, също когато в § 8, ал. 1, точка 14 от Наредбата за касовите апарати, която причинява данни, които трябва да бъдат получени по фискалната сметка, задължително трябва да обозначаваме валутата, в която са регистрирани продажбите, поне за цялата сума на брутните продажби.

Основните критерии и технически условия, които касовите апарати изискват да направят, обаче се съхраняват в раздел 2 от регламента относно техническите условия.

Така в съответствие с § 14, ал. 1 от настоящото решение, програмата за продажба в магазина трябва да има, наред с други функция: даване на възможност на данъкоплатеца да промени наименованието на валутата, в която е записана продажбата, или нейното съкращение, и допълнително да програмира предварително зададената промяна, като въведе момента и часа на промяна; запазване на датата и часа на започване на записи за продажби в останалата валута с фискална осведоменост и преобразуване на сумата от брутната сума на продажбите в други валути, като резултатът от конвертирането заедно с валутния курс и подаване на плащания са зададени на фискалния бон след фискалното лого с посочване на единиците; преобразуването трябва да се извърши с чувствителност не по-малка от шест десетични знака, а резултатът от преобразуването трябва да се закръгли до две десетични знака.

Също така за съкращението на имената на чуждестранните валути се използват символите, използвани от Nasz Bank Polski.

По този начин, ако данъкоплатецът възнамерява да продаде материали за ситуацията на потребителите, които плащат стойност в чуждестранна валута, така че като правило, те трябва да имат касов апарат, оборудван с позиция, която да гарантира преобразуването на валутния курс.

От формата, която беше определена в проучването, може да се заключи, че възнаграждението за закупените артикули се третира да бъде усвоено в евро, когато стойността на договора е представена в злоти. Наредбите, които се занимават с ДДС, не регулират въпроса какъв валутен курс трябва да отговорим, за да конвертираме сумата PLN в EUR.